VETERINÁRNÍ ORDINACE
 

MVDr. Daniela Plešová
 
Pravoslava Veselého 6
 
695 01 Hodonín
 
mail: silvetta@seznam.cz
 
telefon: +420 607 520 612

Ordinační hodiny
 
Po - Čt 9 - 12 14 - 18
 
       Pá 9 - 12 14 - 20

 
        ›› více
 
Využijte možnost objednání

Srdeční dirofilarióza

Vývoj parazita probíhá přes mezihostitele, kterým je komár. Sáním krve nemocného psa nasaje i tzv. mikrofilárie (larvy parazita), které se v jeho těle během dvou týdnů přemění na infekční stadia, přičemž je důležitá teplota prostředí vyšší než 15 stupňů Celsia. Po bodnutí psa infikovaným komárem pronikají infekční stadia mikrofilárií do podkoží a svaloviny nového hostitele, což trvá většinou 70 - 110 dní, než se dostanou dále do krevního oběhu. Za 4 - 5 měsíců pronikají až do plicních arterií a pravé srdeční komory. Hlístice dospějí za 6-7 měsíců, produkují další larvy a v těle hostilete mohou žít kolem 5 až 7 let.
Přenos mikrofilárií je možný i transplacentárně během březosti, případně transfuzí.

Projevem působení parazitů je různě závažné onemocnění srdce a plic, které se ale rozvíjí velmi pozvolně. Většina infikovaných psů nevykazuje po měsíce a někdy i roky žádné příznaky. Poškození je vždy závažnější u psů vystavených zvýšené tělesné námaze. Pokud je v srdci přítomno pouze několik dospělců pozorujeme mírnou apatii a větší unavitelnost zvířete při tréninku nebo při vzrušení, výjimečně chronický kašel. Napadení psa větším počtem parazitů vede k rozvoji srdečního selhání doprovázeného silným dávivým kašlem, dušností - především po zátěži, zvíře má většinou zvýšenou frekvenci tepu, má špatnou kvalitu srsti, je vyhublé, dochází k hromadění tekutiny v dutině břišní a otoku končetin. Rozvinuté onemocnění lze diagnostikovat na základě kardiologického (poslech, EKG), rentgenologického a ultrazvukového vyšetření srdce a plic. Laboratorním vyšetřením krve zvířete můžeme prokázat larvičky vyprodukované samičkami dirofilárií nebo přítomnost dospělců vyšetřením krevního séra metodou serologickou (ELISA metoda).

Dirofilarióza

Diagnóza a terapie srdeční červivosti

Podkožní dirofilarióza

PrevenceAktuálně:

Dirofilarióza psů

V souvislosti s měnícími se klimatickými podmínkami dochází ke stále častejšímu výskytu onemocnění savců dirofilariózou. Hodonínsko spolu s Břeclavskem patří mezi sledované regiony. Loňský rok probíhal průzkum pouze na Břeclavsku, letošní rok byl průzkum rozšířen i na Hodonínsko a byla zjištěna řada pozitivních záchytů. Jednalo se o jedince z obcí Radějov, Strážnice, .... Více

Virová onemocnění:

Hemoragické onemocnění (mor) a myxomatóza králíků

Jedná se o virová onemocnení, která vetšinou koncí úhynem zvírete. K prenosu dochází predevším prostrednictvím krev sajícího hmyzu. Byt se tato onemocnení šírí nejlépe tam, kde jsou chována vetší množství králíku, vakcinaci rozhodne doporucuji i u králíku chovaných jako clenové domácnosti.